< Wróć

Kiedy opodatkują spółki w rajach podatkowych?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Polski rząd, a przede wszystkim Ministerstwo Finansów, chce walczyć z nadużyciami podatkowymi. Wiele firm rejestruje swoją działalność poza Polską, w krajach, w których panują bardzo korzystne dla nich systemy podatkowe. Takie „raje podatkowe” powodują, że wpływy do budżetu państwa są znacznie niższe, niż mogłyby być, gdyby firmy z takich terytoriów były zarejestrowane w Polsce.

Już wkrótce resort finansów zamierza wprowadzić zmiany, które mają przyczynić się do skutecznego opodatkowania dochodów przenoszonych do zagranicznych spółek. Takie zasady opodatkowania miałyby wejść w życie z początkiem 2014 roku, jak informuje Ministerstwo Finansów. Zmiany obejmą firmy, które prowadzą fikcyjną działalność w rajach podatkowych.

Powodów do obaw o podwójne opodatkowanie działalności- za granicą i w Polsce, nie powinni mieć przedsiębiorcy, którzy poza krajem prowadzą realną działalność gospodarczą. Resort finansów informuje, że będzie zapobiegał na drodze prawnej jedynie przerzucaniu przez polskie firmy dochodów do spółek założonych za granicą, w krajach znajdujących się na liście tzw. rajów podatkowych.

Najnowszy projekt opodatkowania spółek zagranicznych przewiduje opodatkowanie kontrolowanych przez nie dochodów. Bardzo często spółki są zakładane za granicą, w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych jedynie po to, aby dochody z Polski przerzucać do miejsca, gdzie będą one opodatkowane według korzystniejszych zasad.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x