< Wróć

Ryczałt ewidencjonowany

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą rozliczania się z fiskusem. Opcja ta ma wiele zalet. Pozwala ona skorzystać z niskich stawek podatku (nawet kilkuprocentowych), a także opłacać zaliczki pobierane na poczet podatku co kwartał (czyli w formie ulgowej). Księgowość w tym przypadku prowadzona jest w prostej formie i polega na ewidencjonowaniu przychodów. Przepisy ściśle określają, kto może być ryczałtowcem i na jakich zasadach. Konieczne jest zatem spełnienie pewnych warunków.

Stawki ryczałtu

Podatnik zamierzający rozliczać się ryczałtem musi złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze tej właśnie formy opodatkowania. Jeśli rozpoczyna działalność, ma na to czas do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, jeżeli zaś chce przejść na ryczałt z innej formy opodatkowania, obowiązuje go termin do 20 stycznia. Jeżeli chodzi o termin rozliczenia ryczałtowców, to roczne zeznania (na formularzu PIT-28) składać oni mogą do 31 stycznia. Ten dzień jest również ostatnim, aby opłacić zaliczkę na poczet podatku za grudzień poprzedniego roku (w przypadku płacenia ryczałtu co miesiąc) lub za IV kwartał poprzedniego roku (w przypadku kwartalnej formy rozliczania się). W porównaniu z 2012 r. stawki ryczałtu ewidencjonowanego w 2013 r. są takie same i wynoszą 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Czego nie można ryczałtowcom?

Ryczałt ewidencjonowany nie jest dostępny dla wszystkich form działalności. Nie może się ona wiązać m. in. z prowadzeniem apteki, lombardu, wytwarzaniem wyrobów objętych podatkiem akcyzowym (wyjątkiem jest wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych) czy wykonywaniem wolnych zawodów (poza pewnymi wyjątkami). Ryczałtem nie mogą się też rozliczać m. in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, których roczne przychody przekroczyły 150 tys. euro. Minusem bycia ryczałtowcem jest niemożność wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, korzystania z ulgi na dzieci oraz rozliczania kosztów uzyskania przychodu (podatek w formie ryczałtu firma płaci od przychodów).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x