< Wróć

Ile zarabiamy? Wynagrodzenia za I kw. 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Według najnowszych statystyk, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w I kwartale tego roku wyniosło 3740 zł brutto, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym w wysokości 2,6%. Zarabiamy średnio więcej, ale niestety więcej też osób pozostaje bez pracy. Wzrost przeciętnego wynagrodzenia przełoży się na podwyższenie wielu świadczeń socjalnych, np. zasiłków, które wylicza się właśnie w oparciu o ten wskaźnik.
Jeśli odnieść wynagrodzenie przeciętne w Polsce do IV kwartału 2012 roku, to wzrost kwartał do kwartału wyniósł 1,3%. Pomimo wzrostu przeciętnych wynagrodzeń, które rosną nawet szybciej niż wskaźnik inflacji, nadal nasze zarobki są niższe, niż w krajach ościennych. Połowa pracujących Polaków zarabia w granicach od 1800 do 2300 zł netto, zaś aż 800 tys. ludzi w Polsce otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie minimalne, w wysokości 1600 zł brutto, czyli 1186 zł na rękę. Przeciętne wynagrodzenie jest niedostępne dla wielu milionów pracujących obywateli.

W odniesieniu do zarobków obywateli krajów zachodniej Europy, w Polsce nadal zarabia się bardzo mało. Nasza średnia krajowa to tylko 25% tego, co zarabiają chociażby Niemcy. Firmy nie są skłonne do opłacania w lepszy sposób pracowników, wykazujących się wysoką wydajnością. Wolą oszczędzać na gorsze czasy, kiedy to spadnie poziom produkcji czy zmniejszą się zamówienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x