< Wróć

Inflacja na rekordowo niskim poziomie – inflacja kwiecień 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące inflacji za kwiecień 2013 roku. Specjaliści z zakresu ekonomii oczekiwali, że wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie w kwietniu bieżącego roku 0,6-0,7%, tymczasem wynik był nieco wyższy. GUS oszacował, że inflacja za kwiecień tego roku wyniosła w stosunku rocznym 0,8%. Jest to i tak rekordowo niski poziom inflacji szacowanej w Polsce.

Z czego wynikać może tak niska inflacja w kraju? Najprawdopodobniej jest ona spowodowana obawą Polaków przed utratą pracy i rosnącym bezrobociem. Polscy konsumenci nie mają środków na dokonywanie zwiększonych zakupów, dlatego też ceny dóbr i usług konsumpcyjnych nie wzrastają w szybkim tempie. Wzrost popytu konsumpcyjnego w kraju pociągnąłby za sobą wzrost inflacji, ale jak dotychczas nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją.

Największy wpływ na bieżący wskaźnik inflacji miał wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych – o 1,7%, jak również opłat związanych utrzymaniem mieszkania – o 1,1%. Nie bez znaczenia miały również podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury – o 3,5%. GUS wskazuje, że w kwietniu 2013 roku w stosunku rocznym o 3,3% wzrosły ceny odzieży i obuwia. O zaledwie 0,4% wzrosły także ceny żywności i napojów bezalkoholowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x