< Wróć

Rozliczenie strat z lat ubiegłych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prowadzenie działalności gospodarczej niejednokrotnie wiąże się z ponoszeniem przez podatników strat. Poprzez stratę należy tutaj rozmieć sytuację, kiedy koszty uzyskania przychodów są większe aniżeli suma przychodów. Obowiązujące przepisy przewidują możliwość, by przedsiębiorca, który na koniec roku podatkowego wykazał stratę, mógł ją w następnych latach rozliczyć – odbywa się to na ściśle określonych zasadach.

Ograniczenia przy rozliczaniu strat

Rozliczyć stratę można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest uwzględnienie jej w rocznym zeznaniu podatkowym, drugim natomiast – ujęcie jej w rozliczaniu miesięcznych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Trzeba przy tym pamiętać o pewnych ograniczeniach takich jak chociażby czas na rozliczenie straty. Podatnik ma na to 5 kolejnych lat. Później taka możliwość przepada. Należy w tym momencie zaznaczyć, iż w rachubę wchodzi wyłącznie taka strata, która została wykazana w rocznym zeznaniu podatkowym. Uwzględnić trzeba również limity kwotowe – w każdym roku można rozliczyć jedynie maksymalnie 50 procent straty jaką uprzednio podatnik wykazał w zeznaniu rocznym.

Tylko w ramach jednego źródła przychodów

Stratę podatnik ma prawo rozliczyć jedynie w ramach źródła przychodów (rozliczenie przychodów także rządzi się swoimi prawami). Czasem jest tak, że prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza nie jest dla niego jedynym źródłem przychodów – nie ma opcji takiej jak łączenie tych źródeł. Nie ma przy tym znaczenia czy podatnik rozlicza się z urzędem skarbowym podatkiem liniowym czy według skali podatkowej, a także to jaka jest forma prawna prowadzonej przez niego działalności. W danym roku podatkowym podatnik może rozliczyć straty nie tylko z jednego roku, ale i z kilku lat – oczywiście z uwzględnieniem 50-procentwego limitu. Warto także wspomnieć o tym, iż są takie sytuacje, w których strata nie występuje, nie może być zatem rozliczana. Ma to miejsce np. wówczas, gdy formą rozliczania się z fikusem jest podatek tonażowy bądź karta podatkowa lub gdy podatnik zbył odpłatnie i prywatnie (czyli poza działalnością gospodarczą) prawa majątkowe i rzeczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x