< Wróć

Opłaty produktowe 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przepisy o prowadzeniu działalności gospodarczej nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków. Jednym z nich jest uiszczanie tzw. opłaty produktowej – zagadnienie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy swoje produkty udostępniają na rynku w opakowaniach. Wprowadzenie tejże opłaty miało do spełnienia konkretny cel. Chodziło mianowicie o to, by przedsiębiorcy zaczęli stosować takie opakowania, które z jednej strony są mniej szkodliwe dla naturalnego środowiska, a z drugiej – bardziej opłacalne pod względem finansowym dla samych zainteresowanych.

Kto musi płacić?

Przepisy bardzo dokładnie wskazują, którzy przedsiębiorcy podlegają wspomnianemu obowiązkowi. Znajdują się wśród nich m. in. firmy wytwarzające produkty w opakowaniach oraz przedsiębiorcy, którzy nie są wytwórcami produktu, lecz zlecili jego wytworzenie bądź swe oznaczenie umieścili na opakowaniu lub produkcie. Uiszczania opłaty produktowej można uniknąć poprzez skorzystanie z jednego z dwóch rozwiązań. Pierwszym jest nawiązanie współpracy z organizacją odzysku, drugą zaś – samodzielna realizacja w tym zakresie. Bardziej opłacalna i dogodniejsza pod kątem formalnym jest opcja pierwsza.

Aktualne stawki

Stawki opłaty produktowej podawane są w obwieszczeniu resortu środowiska. W 2013 r. – w porównaniu z 2012 r. – są one wyższe i wynoszą odpowiednio: 3,06 zł za 1 kg dla opony nowej i używanej regenerowanej (bieżnikowanej); 12,22 zł za 1 kg dla opony używanej nieregenerowanej (niebieżnikowanej); 3,06 zł za 1 kg dla olejów smarowych (z wyjątkiem: olejów smarowych do przeprowadzania przemian chemicznych innych niż proces specyficzny, olejów białych, parafiny ciekłej, mieszanek olejowych do obróbki metali, olejów zapobiegających przyleganiu do form, olejów antykorozyjnych, olejów smarowych pozostałych oraz pozostałych olejów i olejów odpadowych); 4,57 zł za 1 kg dla opakowań z tworzyw sztucznych, aluminium, stali (w tym z blachy stalowej), papieru i tektury, szkła gospodarczego (oprócz ampułek) oraz drewna. Termin na wniesienie opłaty to 31 marca (za opakowania wprowadzone na rynek w roku poprzednim).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3amplifier


0
Would love your thoughts, please comment.x