< Wróć

Pracownik bez badań – mniejsze koszty przedsiębiorcy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W środę, 29 maja 2013 roku Sejm ma pochylić się nad projektem likwidacji obowiązkowych lekarskich badań wstępnych i okresowych dla pracowników. Projekt został sformułowany przez posłów Ruchu Palikota i zasadniczo ma on doprowadzić do obniżenia kosztów pracy ponoszonych przez przedsiębiorców i pośrednio do zlikwidowania umów śmieciowych.

Koszty pracy są jedną z głównych barier zwiększania zatrudnienia na podstawie umów o pracę w polskich przedsiębiorstwach. Pracodawcy mają dziś obowiązek zapewnić pracownikom wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie, zapłacić za przejazd pracownika na te badania oraz wypłacić pensję pracownikowi za czas nieobecności w pracy, spędzony na badaniach.

Posłowie Ruchu Palikota nie chcą kompletnej likwidacji badań wstępnych i okresowych. Pozostaną one bowiem obowiązkowe dla pewnej grupy zawodów, w której występuje realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. W innych przypadkach takie badania są kompletnie bezzasadne i generują tylko niepotrzebne koszty dla pracodawców.

Pracodawca będzie musiał wysłać pracownika na badania w momencie, gdy ten poczuje się źle i będzie chciał skorzystać z konsultacji lekarskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x