< Wróć

Fiskus będzie zwalczał optymalizację podatkową

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Optymalizacja podatkowa zwykle kojarzy nam się z przeniesieniem działalności gospodarczej na terytorium tzw. raju podatkowego. Niemniej jednak, również działając w kraju można osiągać pewne cele optymalizacji podatkowej, przez co zobowiązania wobec fiskusa maleją. Urzędy Skarbowe chcą jeszcze lepiej walczyć z takim zjawiskiem, dlatego chcą kontrolować niemalże wszystkie transakcje odbywające się na rynku.

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie w Polsce tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Projekt ten nie spotkał się z akceptacją w ugrupowaniach przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że dzięki nowemu prawu fiskus otrzyma do ręki narzędzia, dzięki którym będzie mógł karać wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy całkiem legalnie płacą niższe podatki lub unikają ich płacenia.

Klauzula obejścia prawa w projekcie resortu finansów ma doprowadzić do zlikwidowania zjawiska optymalizacji podatkowej. W praktyce, jeśli skarbówka uzna transakcję za przejaw obejścia prawa podatkowego, narzuci na przedsiębiorcę sankcję finansową w wysokości 30% oszczędzonego podatku, a także zmusi go do oddania zysku podatkowego. Fiskus będzie mógł w takich warunkach kwestionować każdą transakcję, która wzbudzi jego podejrzenie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x