< Wróć

Fiskus będzie zwalczał optymalizację podatkową

Optymalizacja podatkowa zwykle kojarzy nam się z przeniesieniem działalności gospodarczej na terytorium tzw. raju podatkowego. Niemniej jednak, również działając w kraju można osiągać pewne cele optymalizacji podatkowej, przez co zobowiązania wobec fiskusa maleją. Urzędy Skarbowe chcą jeszcze lepiej walczyć z takim zjawiskiem, dlatego chcą kontrolować niemalże wszystkie transakcje odbywające się na rynku.

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie w Polsce tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Projekt ten nie spotkał się z akceptacją w ugrupowaniach przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że dzięki nowemu prawu fiskus otrzyma do ręki narzędzia, dzięki którym będzie mógł karać wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy całkiem legalnie płacą niższe podatki lub unikają ich płacenia.

Klauzula obejścia prawa w projekcie resortu finansów ma doprowadzić do zlikwidowania zjawiska optymalizacji podatkowej. W praktyce, jeśli skarbówka uzna transakcję za przejaw obejścia prawa podatkowego, narzuci na przedsiębiorcę sankcję finansową w wysokości 30% oszczędzonego podatku, a także zmusi go do oddania zysku podatkowego. Fiskus będzie mógł w takich warunkach kwestionować każdą transakcję, która wzbudzi jego podejrzenie.

Komentarze

  • […] Fiskus przekonuje, że biorąc paragon klient wspiera uczciwą konkurencję i ma pewność, że podatki zawarte w cenie towaru i usług trafią do budżetu państwa, nie zaś do kieszeni nieuczciwych sprzedawców. Każdy, kto weźmie paragon na co najmniej 10 zł, będzie mógł go zarejestrować na specjalnie utworzonej internetowej stronie loterii. Można będzie zgłosić dowolną ilość paragonów, a raz na miesiąc będzie losowany zwycięzca. Nagrodą główną loterii będzie Opel Astra, ale dla uczestników czekają również nagrody pocieszenia – notebooki i tablety. […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.