< Wróć

Czy rodzinne firmy znikną z rynku?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rodzinne, małe firmy, są często postrzegane jako podstawa polskiej, drobnej przedsiębiorczości. Niestety, ale familijne biznesy już wkrótce będą poważnie zagrożone, z uwagi na brak sukcesji w ramach jednej rodziny.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadziła badania dotyczące sytuacji polskich, rodzinnych firm. Z badań tych przygotowano raport, wskazujący niestety, że tylko 5 na 100 założycieli familijnych firm przeprowadziło już proces sukcesji. Większość założycieli przez długi okres czasu nie chce oddać władzy w swojej firmie na rzecz nawet dzieci czy wnuków. Przedsiębiorcy w wieku emerytalnym nadal dzierżą władzę w swoim biznesie, a może im nie wystarczyć czasu na sukcesję.

Okazuje się, że ponad 70% właścicieli rodzinnych firm ma w dalekich planach sukcesję, a konkretne działania w tym względzie odłożone są na przyszłość. Przedsiębiorcy zupełnie błędnie uznają, że do sukcesji w ramach rodziny w ogóle nie trzeba się przygotowywać. Inni twierdzą, że rok to w zupełności wystarczający okres, aby do niej doprowadzić. Takie błędne myślenie zagraża nie tylko familijnym biznesom, ale w bezpośredni sposób uderzyć może w całą polską gospodarkę, dla której strefa Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w tym firm rodzinnych, jest bardzo istotna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x