< Wróć

Ustawa o ochronie miejsc pracy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Spowolnienie gospodarcze daje się we znaki licznym firmom, które aby przetrwać, podejmują rozmaite działania – często polegają one na redukowaniu etatów. Tym samym w mało komfortowej sytuacji znajduje się wiele osób zasilających grono bezrobotnych. Dlatego też pojawił się projekt ustawy mającej na celu ochronę miejsc pracy – został on przyjęty przez rząd. Jakie są zatem najważniejsze jego założenia?

Cel zmian

Sytuacje takie jak np. rozwiązanie stosunku pracy z osobą w wieku przedemerytalnym, nie przedłużanie umów na czas określony czy zwolnienie pracownika na chorobowym nie należą do rzadkości – pomimo tego, że prawa pracowników są chronione przepisami. Firmy szukają różnych rozwiązań, które pozwolą im obniżyć koszty i dadzą szansę na utrzymanie się na rynku. W myśl wspomnianego projektu firmom dotkniętym skutkami kryzysu będzie przysługiwało prawo do obniżenia pracownikom czasu pracy oraz do ubiegania się o bezzwrotne dopłaty do pracowniczych wynagrodzeń. Regulacje te będą miały za zadanie chronić firmy i zatrudnionych w nich pracowników przed skutkami gospodarczej recesji. Skorzystanie z powyższych opcji ma być uzależnione od spełnienia pewnych warunków.

Warunki do spełnienia

Opisywane tu rozwiązania dostępne będą dla tych firm, które złożą wniosek do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i które w przeciągu kolejnych 6 miesięcy odnotowały spadek obrotów na poziomie co najmniej 15 procent (uwzględnianych będzie 12 miesięcy poprzedzających dzień, w którym został złożony wniosek). Otrzymane pieniądze przeznaczane będą na częściowe dofinansowanie wynagrodzeń za okres przestoju ekonomicznego bądź obniżenia czasu pracy. Ponadto pracodawca będzie mógł w ten sposób uiścić tę część składek na ubezpieczenie społeczne, która należna jest od niego. Przy okazji ważna uwaga: pracodawca nie będzie mógł sam wprowadzić obniżonego wymiaru czasu pracy czy postoju ekonomicznego, ale w porozumieniu z działającymi w firmie zakładowymi organizacjami związkowymi bądź w układzie zbiorowym. Z otrzymanych dotacji pracodawcy będą musieli się rozliczyć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1emolument


0
Would love your thoughts, please comment.x