< Wróć

Kto odpowiada za błędy biura rachunkowego?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wiele firm – w głównej mierze małych i średnich – korzysta z usług biur rachunkowych, chcąc w ten sposób zaoszczędzić na kosztach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Może się jednak zdarzyć, że biuro popełni błąd. Pojawia się zatem pytanie, kto wówczas ponosi za to odpowiedzialność? Zasada jest generalnie taka, że za swoje zobowiązania podatkowe przedsiębiorca sam odpowiada przed urzędem skarbowym, co nie oznacza wcale, iż biuro rachunkowe czuć się może bezkarnie.

Konstrukcja umowy

Bez względu na to czy biuro prowadzi na zlecenie klienta księgowość uproszczoną, czy pełną – podatnik jest zobligowany do poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego. Ma na to 7 dni licząc od dnia, w którym podpisał umowę z biurem. Przy tej okazji koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby umowę skonstruować w odpowiedni sposób. Przede wszystkim musi w niej zostać określony zakres współpracy. Najmniejszych wątpliwości nie powinny budzić takie kwestie jak m. in. sposób w jaki potwierdzane jest przyjęcie dokumentów niezbędnych do księgowania czy ponoszenie odpowiedzialności za prawidłowość rozliczeń. Standardowo w umowach są też określane warunki na jakich odbywa się wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym itp. Dodatkowo każde biuro musi mieć wykupioną polisę OC.

Okoliczności sprawy

Jeżeli niesolidność biura rachunkowego naraziła podatnika na straty, może się on ubiegać z tego tytułu o wypłacenie odszkodowania. Musi udowodnić, że pomiędzy stratami jakie poniósł a błędami popełnionymi przez biuro istnieje związek. W praktyce nie jest to wcale proste. Jeżeli pojawiły się jakieś zaległości podatkowe, to są one egzekwowane od przedsiębiorcy, a nie od biura rachunkowego. Zdarzają się sytuacje, że kara za nadużycia skarbowe spotyka i biuro rachunkowe – aczkolwiek każdy przypadek jest zawsze rozpatrywany indywidualnie. Brane są pod uwagę okoliczności sprawy oraz zapisy znajdujące się w umowie zawartej pomiędzy podatnikiem a biurem – stąd właśnie tak istotne jest wyszczególnienie obowiązków spoczywających na biurze rachunkowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x