< Wróć

Czy przegląd klimatyzacji można wpisać w koszty?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Użytkowanie samochodu wiąże się m. in. z przeglądami – w tym również z przeglądem klimatyzacji. Tyczy się to zarówno aut wykorzystywanych do celów prywatnych, jak i służbowych. Przedsiębiorcy poniesione z tego tytułu wydatki mogą zaliczyć na poczt kosztów uzyskania przychodu – aczkolwiek pod pewnymi warunkami. W każdym bądź razie opcja umożliwiająca zmniejszenie obciążeń firmowych wobec urzędu skarbowego istnieje w tym przypadku, trzeba tylko wiedzieć, kiedy z niej skorzystać.

Forma rozliczania się z fiskusem

Podobnie jak i koszty polisy AC/OC, tak samo i wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na przegląd klimatyzacji w samochodzie można odliczyć. Nie zawsze jednak da się je uwzględnić w ramach kosztów uzyskania przychodu. Najważniejszym wymogiem jest tutaj to, by auto było wykorzystywane do celów służbowych. Ponadto bardzo istotne jest także to w jaki sposób firma rozlicza się z fiskusem. Dopuszczalne jest jedynie rozliczanie się na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym. Pozostałe formy rozliczania się – czyli karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany – nie pozwalają na uwzględnianie tego typu wydatków w podatkowych rozliczeniach.

Ważne warunki do spełnienia

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że jeśli samochód jest wykorzystywany na cele firmowe, koszty można rozliczać tylko wtedy, gdy figuruje on w ewidencji środków trwałych lub kiedy rozliczanie jego użytkowania odbywa się na podstawie kilometrówki (tu należy mieć na względzie limity). Jak z kolei wygląda w opisywanym przypadku sprawa z VAT-em? Wielu przedsiębiorców jest przecież czynnymi podatnikami VAT. Wynikające z tego tytułu zobowiązania mogą oni zredukować wówczas, jeśli samochód używany przez nich do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej służy tym czynnościom, które podlegają opodatkowaniu w VAT. Jeszcze jedna istotna uwaga – w sytuacji, kiedy użytkowanie samochodu jest rozliczane w oparciu o kilometrówkę, nie musi być to pojazd zakupiony specjalnie na potrzeby firmy. W rachubę wchodzą tutaj także i samochody osobowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x