< Wróć

Bezrobocie spada – stopa bezrobocia maj 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podaje, że bezrobocie w Polsce nieznacznie się obniżyło. Być może wynikiem takiej sytuacji jest poprawa kondycji gospodarczej polskich przedsiębiorstw, które zaczęły zatrudniać nowych pracowników, a może to prace sezonowe zlecane w tym okresie czasu pozwalają na znalezienie zatrudnienia sporej rzeszy bezrobotnych.

Bez względu na powód bezrobocie w Polsce w maju 2013 roku wyniosło 13,5%, wobec 14% w kwietniu. Jak Polska wypada na tle innych krajów europejskich? Jesteśmy w połowie stawki. Najgorzej obecnie jest w peryferyjnych krajach Unii Europejskiej, na przykład w Grecji, która od kilku ostatnich lat walczy z kryzysem finansowym. Stopa bezrobocia sięga tam obecnie 26,8%.

W tym samym okresie 2012 roku bezrobocie również zanotowało spadek w naszym kraju, ale miał on niższą skalę, niż w chwili obecnej – 0,3 punktu procentowego.

Na koniec maja tego roku w Urzędach Pracy w całej Polsce zarejestrowanych było 2,18 mln bezrobotnych, czyli o ponad 78 tys. mniej niż w kwietniu. To jednak o 20 tys. osób więcej niż przed rokiem. Największy spadek bezrobocia nastąpił w województwie opolskim, warmińsko-mazurskich, zachodniopomorskim i lubuskim. To dobry sygnał dla całej polskiej gospodarki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x