< Wróć

Odliczanie VAT od samochodów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W chwili obecnej dla przedsiębiorców kupujących na firmę samochód osobowy, bez względy na to, czy za gotówkę, czy w formie leasingu, przewidziano ulgę podatkową, w postaci możliwości odliczania 60% podatku VAT oceny auta, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Wkrótce takie zasady odliczania podatku VAT od aut firmowych mogą ulec zmianie, za sprawą przyjętego we wtorek, 11 czerwca, wniosku do Brukseli o derogację. Jeśli Bruksela wyrazi zgodę na odstępstwo od zasad dotyczących odliczenia VAT od samochodów firmowych, podatnicy będą mogli odliczać 50% VAT zawartego w cenie auta.

W takim przypadku nie byłoby kwotowego limitu odliczenia podatku VAT przy kupowaniu samochodów osobowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Centrum Informacyjne Rządu zaznacza, że ograniczenie odliczenia podatku VAT do 50% ceny za samochód osobowy kupowany na firmę miałoby zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy pojazd byłby wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych. Derogacja nie obejmie swoim zasięgiem pojazdów przeznaczonych wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Jeśli Bruksela zgodzi się na derogację, będzie ona stosowana w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2018 roku. Obejmuje ona również 50% odliczenie podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów objętych derogacją oraz od innych wydatków eksploatacyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
paks
paks
5 miesięcy temu

Jak wycenialiście pojazdy przed wystawieniem na sprzedaż po eksploatacji w firmie? Czy niezależny rzeczoznawca samochodowy jest tutaj realnie potrzebny? Coś na zasadzie – https://mobilekspert.pl/ ? Czy jednak źródła internetowe?


0
Would love your thoughts, please comment.x