< Wróć

Wynagrodzenie minimalne 2014

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Poziom wynagrodzenia minimalnego na dany rok zawsze ma związek z prognozowanym wskaźnikiem cen. Zgodnie z obowiązującymi przepisami płaca ta musi w przyszłym roku wzrosnąć, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze wskaźnik jakim jest PKB. Jej wysokość ustalają rząd, związki zawodowe oraz pracodawcy (czyli odbywa się to w ramach Komisji Trójstronnej) – a w przypadku braku porozumienia między stronami odpowiada za to rząd, który zapowiedział, że minimalne wynagrodzenie w 2014 r. wynosić będzie co najmniej 1680 zł (obecnie jest to 1600 zł brutto).

Zwiększenie kosztów pracy

Wiadomość o tym, że wynagrodzenie minimalne będzie w przyszłym roku większe na pewno ucieszy te osoby, które zarabiają właśnie tyle. Z punktu widzenia pracodawców oraz samozatrudnionych powodów do zadowolenia brakuje, ponieważ wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim przełoży się to na podwyższenie kosztów pracy w Polsce, które i tak są już wysokie. Przy założeniu, że pensja minimalna wynosić będzie 1680 zł, koszt zatrudnienia pracownika otrzymującego takie wynagrodzenie wzrośnie miesięcznie o ok. 100 zł. Zachodzi zatem ryzyko, że firmy będą redukować zatrudnienie.

Wyższy ZUS dla początkujących przedsiębiorców

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą będą musiały uiszczać większe składki na ubezpieczenie społeczne, ponieważ podstawa wymiaru tychże składek jest wyliczana w oparciu o płacę minimalną. W skali roku obciążenia początkujących przedsiębiorców wobec ZUS-u wzrosną o 90 zł (przy wynagrodzeniu minimalnym wynoszącym 1680 zł). Od poziomu płacy minimalnej uzależnione są również i inne opłaty, np. kary za przestępstwa oraz wykroczenia skarbowe. Związki zawodowe natomiast proponują, aby płaca minimalna wzrosła o 120 zł. Domagają się też m. in. podniesienia kosztów uzyskania dochodu i kwoty wolnej od podatku. Jeżeli Komisja Trójstronna do 15 lipca nie osiągnie kompromisu w powyższej sprawie i nie uda się jej wypracować wspólnego stanowiska, rząd sam ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia (będzie mieć na to czas do 15 września).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x