< Wróć

Praca jest niepewna

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kryzys gospodarczy, z jakim mamy do czynienia obecnie w Polsce, daje się mocno we znaki polskiej sferze przedsiębiorczości. Polscy przedsiębiorcy muszą reorganizować swoją działalność i wprowadzać daleko idące cięcia kosztów, które dotyczą między innymi redukcji etatów w firmach. Większość pracowników w Polsce nie może czuć się bezpiecznie i zagrożonych jest zwolnieniem.

W I kwartale 2013 roku wyraźnie zmalała dynamika liczby osób pracujących. W kwietniu 2013 roku było w Polsce aż 14% osób bezrobotnych. Narodowy Bank Polski podaje, że słabnący popyt na pracę jest głównym czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu bezrobocia w Polsce. Jednocześnie, w I kwartale tego roku w stosunku do ostatniego kwartału 2012 roku przestał wzrastać współczynnik aktywności zawodowej Polaków.

Wszystko to spowodowane jest słabnącym wzrostem zatrudnienia w usługach, długą zimą, która nie pozwoliła na rozpoczęcie wielu prac sezonowych na wiosnę oraz złą sytuacją w przemyśle. Zatrudnienie spada wraz ze spowolnieniem gospodarczym, mocno zaznaczającym się na rynku pracy.

Maleje liczba osób samo zatrudnionych i osób pracujących najemnie. Brakuje oznak ożywienia po stronie popytu na pracę, co powoduje, że stabilność pracy została mocno zachwiana. Eksperci twierdzą, że to nie koniec problemów rodzinnego rynku pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x