Obawa przed e-fakturami
Elektroniczne faktury miały być dla polskich przedsiębiorców dużym ułatwieniem w ewidencjonowaniu zdarzeń gospodarczych. Poza tym, takie faktury są przyjazne dla środowiska naturalnego. Pomimo możliwości szybkiego przesłania e-faktury i braku kosztów jej stworzenia, polscy przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do elektronicznego obiegu dokumentów księgowych.
Ze statystyk zebranych przez Konfederację Lewiatan wynika, że Polacy nie są do końca przychylni e-fakturom. Około 59% Polaków nie chce otrzymywać faktur w formie elektronicznej. Tradycyjnie podchodzimy do kwestii fakturowania i wolimy mieć w dokumentacji papierowe dokumenty. O e-fakturach słyszała większość Polaków – 88%. 42% ogółu społeczeństwa otrzymuje od usługodawców faktury w wersji elektronicznej. Z tej grupy 92% osób jest zadowolonych z takiego rozwiązania. Chwalą oni sobie wygodę otrzymywania e-faktur i opłacania dokumentu przez Internet. Nie muszą czekać na przesłanie dokumentu pocztą tradycyjną.
Wśród zalet e-faktur wymienia się ochronę środowiska, łatwość przechowywania i przesyłania, niskie ryzyko utraty dokumentu oraz bezpieczeństwo danych. Pomimo korzyści, jakie niosą za sobą e-faktury, większość z nas woli dokumenty papierowe.
Tymczasem, zgodnie z wytycznymi Komisji europejskiej, e-faktury mają być podstawą dla systemu fakturowania w całej Europie już w 2020 roku. Do tego czasu być może stosunek Polaków do e-faktur ulegnie zmianie i przekonamy się, że są one tak samo wartościowe, jak faktury papierowe, ale znacznie tańsze.