< Wróć

Obawa przed e-fakturami

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Elektroniczne faktury miały być dla polskich przedsiębiorców dużym ułatwieniem w ewidencjonowaniu zdarzeń gospodarczych. Poza tym, takie faktury są przyjazne dla środowiska naturalnego. Pomimo możliwości szybkiego przesłania e-faktury i braku kosztów jej stworzenia, polscy przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do elektronicznego obiegu dokumentów księgowych.

Ze statystyk zebranych przez Konfederację Lewiatan wynika, że Polacy nie są do końca przychylni e-fakturom. Około 59% Polaków nie chce otrzymywać faktur w formie elektronicznej. Tradycyjnie podchodzimy do kwestii fakturowania i wolimy mieć w dokumentacji papierowe dokumenty. O e-fakturach słyszała większość Polaków – 88%. 42% ogółu społeczeństwa otrzymuje od usługodawców faktury w wersji elektronicznej. Z tej grupy 92% osób jest zadowolonych z takiego rozwiązania. Chwalą oni sobie wygodę otrzymywania e-faktur i opłacania dokumentu przez Internet. Nie muszą czekać na przesłanie dokumentu pocztą tradycyjną.

Wśród zalet e-faktur wymienia się ochronę środowiska, łatwość przechowywania i przesyłania, niskie ryzyko utraty dokumentu oraz bezpieczeństwo danych. Pomimo korzyści, jakie niosą za sobą e-faktury, większość z nas woli dokumenty papierowe.

Tymczasem, zgodnie z wytycznymi Komisji europejskiej, e-faktury mają być podstawą dla systemu fakturowania w całej Europie już w 2020 roku. Do tego czasu być może stosunek Polaków do e-faktur ulegnie zmianie i przekonamy się, że są one tak samo wartościowe, jak faktury papierowe, ale znacznie tańsze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x