< Wróć

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wychowawczy jest prawem przysługującym każdemu pracownikowi, który przepracował przynajmniej 6 miesięcy. Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy – jeśli wynosi on mniej niż 10 lat, pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu wychowawczego, a jeżeli więcej niż 10 lat, jest to 26 lat. Obliczenie urlopu nie jest trudne, jeśli pracownik w pełnym wymiarze godzin przepracował cały rok kalendarzowy – co innego zaś, gdy ubiega się o urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym.

Naliczanie urlopu wypoczynkowego

Jeżeli pracownik przebywał na urlopie wychowawczym przez co najmniej 1 miesiąc, wówczas za ten okres jest pozbawiony prawa do urlopu wypoczynkowego. W związku z tym w takich właśnie okolicznościach bierze się pod uwagę to czy pracownikowi na dany rok kalendarzowy przysługuje już prawo do kolejnego urlopu. Urlop wypoczynkowy jest naliczany proporcjonalnie do czasu przepracowanego przez pracownika w tym roku, kiedy przebywał on na urlopie wychowawczym. Jeżeli więc np. w roku kalendarzowym pracownik przez 6 miesięcy przebywał na urlopie wychowawczym, a kolejne 6 pracował, to przysługuje mu 10 lub 13 dni urlopu wypoczynkowego (w zależności od stażu pracy).

Celowość urlopu

Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy nieobecność w pracy związana z przebywaniem na urlopie wychowawczym występuje wtedy, gdy pracownik nabył już prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego. W takim układzie wymiar urlopu wypoczynkowego jest proporcjonalnie obniżany (o ile jeszcze przed pójściem na urlop wychowawczy pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w takim wymiarze jaki mu przysługuje). Należy również pamiętać o tym, że tak jak każdy rodzaj urlopu, tak i urlop wypoczynkowy ora wychowawczy udzielane są w konkretnym celu. Urlop wypoczynkowy służy zregenerowaniu sił, zaś wychowawczy – opiece nad dzieckiem. Dlatego jeśli np. komuś się marzy praca w czasie urlopu wychowawczego, nie może zapominać o tym, że nie powinna ona w żaden sposób kolidować z podstawowym celem urlopu, a więc opieką nad dzieckiem. Prawo nie zabrania jej podjęcia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x