< Wróć

Czy firma może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego pracownika?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi, który może poszczycić się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy (ogólnym, a nie u jednego tylko pracodawcy). Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni dla pracowników ze stażem krótszym niż 10 lat oraz 26 dni dla pracowników ze stażem co najmniej 10-letnim i większym. Urlop wypoczynkowy ma charakter coroczny, nieprzerwany oraz płatny.

Uprawnienia pracodawców

Przy okazji omawiania zagadnień dotyczących urlopu wypoczynkowego często pojawia się pytanie o to czy pracodawca posiada takie uprawnienia, na mocy których ma prawo przesunąć pracownikowi termin zaplanowanego urlopu. Jak się okazuje – może to uczynić, ale jedynie w określonych sytuacjach. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że urlop wypoczynkowy jest udzielany pracownikowi na pisemny wniosek – o ostatecznym terminie decyduje pracodawca. Wniosek koniecznie musi spełniać wymogi formalne – w przeciwnym wypadku może bowiem nastąpić odmowa urlopu. Ponadto pracodawca w uzasadnionych sytuacjach może też odwołać pracownika z urlopu – nie wykonanie takiego polecenia stanowi poważne naruszenie obowiązków pracowniczych i może pociągnąć za sobą przykre w skutkach konsekwencje.

Szczególne okoliczności

Prawo dopuszcza szczególne okoliczności, w których może dojść do przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego. Dzieje się tak wówczas, kiedy nieobecność pracownika w wybranym przez niego czasie w poważny sposób zakłóciłaby tok pracy w firmie. Co należy rozumieć poprzez szczególne okoliczności? Są to np. takie sytuacje, kiedy dochodzi do nagłej awarii w firmie, gdy NIK zapowiada kontrolę lub gdy inny pracownik niespodziewanie się rozchorował. Generalnie rzecz biorąc, są to takie sytuacje, w których obecność konkretnej osoby w zakładzie pracy jest absolutnie pożądana. Bardzo ważne jest przy tym to, że zaistnienie takowych okoliczności nie było do przewidzenia przy planowaniu urlopu. Każdy pracownik musi się zatem liczyć z taką ewentualnością, że niekoniecznie pójdzie na urlop w takim terminie jaki mu najbardziej odpowiada.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x