< Wróć

Nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dłużnik ociągający się z uregulowaniem opłat na rzecz wierzyciela nie może czuć się bezkarnie. Powinien mieć na uwadze to, iż obowiązujące przepisy dają wierzycielom narzędzia powalające na odzyskiwanie należności bez konieczności wszczynania procesów sądowych, które są żmudne, zwykle ciągnące się w nieskończoność i kosztowne. Istnieje także opcja w postaci nakazu zapłaty, o wydanie którego wierzyciel może się zwrócić do sądu.

Tryb wydania nakazu

W praktyce wygląda to tak, że nakaz zapłaty może zostać wydany w postępowaniu nakazowym albo upominawczym. Do ubiegania się o nakaz w postępowaniu nakazowym wierzycielowi potrzebne są odpowiednie dokumenty takie jak np. pismo urzędowe, które potwierdza fakt istnienia długu, rachunek zaakceptowany przez dłużnika czy zaakceptowane przez niego żądanie zapłaty, które zostało zwrócone przez bank, gdyż jego uregulowanie nie było możliwe z uwagi na brak dostatecznych środków na koncie. Moment uprawomocnienia się nakazu jest uzależniony od tego w jakim trybie został wydany. Jeśli nastąpiło to w postępowaniu upominawczym, za moment uprawomocnienia się nakazu przyjmowany jest brak skutecznego sprzeciwu. Co się zaś tyczy nakazu wydanego w postępowaniu nakazowym, o uprawomocnieniu się można mówić, gdy dłużnik nie wniósł skutecznych zarzutów lub kiedy uprawomocnił się wyrok utrzymujący nakaz w mocy wydawany przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy.

Kiedy potrzebny jest wniosek?

Uprawomocnienie nakazu nie stanowi jednakże podstawy do egzekucji długu. Niezbędne jest jeszcze to, by nakazowi została nadana klauzula wykonalności. Przez dość długi czas było tak, że klauzula ta była nadawana nakazowi z urzędu – czyli automatycznie. Obecnie z urzędu otrzymują ją jedynie te nakazy, które wydane zostały w elektronicznym postępowaniu upominawczym. We wszystkich pozostałych przypadkach wierzyciel musi się zwrócić do sądu z wnioskiem o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności. Wniosek musi odpowiadać wymogom pisma procesowego. Nie trzeba go uzasadniać (o ile dotyczy dłużnika wskazanego w nakazie), a sąd na jego rozpatrzenie ma maksymalnie 3 dni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

2mounted

trackback
1 dzień temu

1bullying


0
Would love your thoughts, please comment.x