< Wróć

Bezrobocie czerwiec 2013

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeszcze w maju 2013 roku Główny Urząd Statystyczny informował, że bezrobocie wynosi 13,5%. W kwietniu osiągnęło ono wartość przekraczającą 14%. W czerwcu tego roku znów zaobserwowano spadek bezrobocia. Obecnie stopa osób pozostających bez pracy wynosi 13,2%. Analitycy rynku pracy wskazują, że spadek stopy bezrobocia w czerwcu ma związek z rozpoczęciem pracy sezonowych przez wielu pracowników.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w Powiatowych Urzędach Pracy w całej Polsce na koniec czerwca bieżącego roku zarejestrowanych było 2 112,3 tys. osób bezrobotnych. W ciągu tylko jednego miesiąca ich liczba zmalała o prawie 3%, co przekłada się na znalezienie pracy przez 64 tys. osób. Na tej podstawie niestety nie można wnioskować, że sytuacja w polskiej gospodarce zaczyna się w zdecydowany sposób poprawiać.

Dynamika spadku bezrobocia w kolejnych, letnich miesiącach, będzie się zmniejszać, zgodnie z obserwowanym od lat trendem. Najprawdopodobniej, we wrześniu-październiku znów przybędzie osób pozostających bez pracy. Eksperci mówią o delikatnym ożywieniu na rynku pracy. Miejmy nadzieję, że nie jest to wyłącznie efekt sezonowy, który zakończy się wraz z wakacjami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x