< Wróć

Zasady rozliczania podróży służbowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z dniem 1 marca 2013 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące rozliczania służbowych podróży. Odnoszą się one wyłącznie do osób zatrudnionych w sferze budżetowej. Dla pracowników innych firm wiążące są postanowienia zawarte w umowach o pracę bądź określone w układach zbiorowych pracy. Diety w trakcie podróży służbowej mają charakter celowy – służą bowiem pokryciu kosztów związanych z tą podróżą.

Większa stawka dobowa

Zwiększona została dobowa stawka za delegacje służbowe – wcześniej wynosiła ona 23 zł, obecnie zaś jest to 30 zł. Jednakże nie w każdym przypadku obowiązuje stawka w pełnej wysokości. Zależna jest ona m. in. od tego czy pracownikowi zostało zapewnione bezpłatne wyżywienie. Jeśli ma zagwarantowane: śniadanie, wtedy dieta jest pomniejszana o 25%, obiad – o 50%, kolację – o 25%. Pomniejszenie stawki dziennej diety następuje też wtedy, gdy w cenę hotelowej doby są wliczone posiłki. Kolejnym czynnikiem determinującym wysokość stawki dziennej jest czas trwania podróży służbowej. Gdy jest ona krótsza niż 8 godzin – dieta nie należy się pracownikowi, jeżeli mieści się w przedziale od 8 do 12 godzin – przysługuje mu 50% diety, zaś 100% jej wartości przyznawane jest w przypadku podróży trwających więcej niż 12 godzin.

Pozostałe świadczenia

Na tym jednak nie koniec zmian – wprowadzone zostały limity na koszty noclegów. Limit ten wynosi 600 zł – co oznacza, że najwięcej tyle może otrzymać pracownik z tytułu kosztów noclegów. Są jednak dopuszczalne sytuacje, kiedy kwota ta może ulec podwyższeniu. Od dobowej stawki ze służbową delegację zależy też wysokość kilku innych świadczeń. W związku z tym pracownikowi przysługuje ryczałt za nocleg w wysokości 45 zł (o ile nie przedłożył rachunku za hotel; ponadto minimalny czas trwania noclegu to 6 godzin pomiędzy godzinami 21 a 7) oraz ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji zbiorowej w wysokości 6 zł. Wszystkie omówione powyżej aspekty rozliczania delegacji służbowych dotyczą podróży odbywanych przez pracowników na terenie kraju. Przepisy określają też okoliczności, w których następuje wyłączenie diety.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x