< Wróć

Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny publikuje najnowsze dane dotyczące wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2013 roku. Ile średnio zarabialiśmy miesiąc temu? Była to kwota 3808,63 zł, która jednak dla wielu pracowników w Polsce pozostaje poza jakimkolwiek zasięgiem.

Okazuje się, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu tego roku wzrosło o 1,4% rok do roku, a zatrudnienie jednocześnie zmniejszyło się o 0,8% rok do roku, co jest zjawiskiem niepokojącym, zwłaszcza latem, gdzie rośnie zwykle rośnie liczba osób pracujących z uwagi na prace sezonowe.

W ujęciu miesiąc do miesiąca przeciętne wynagrodzenie według szacunków GUS również wzrosło, o 2,9%, a zatrudnienie wzrosło miesiąc do miesiąca o zaledwie 0,2%. W Polsce bezrobocie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, pomimo, że z gospodarki europejskiej napływają sygnały o polepszaniu się sytuacji na rynku pracy.

GUS obok danych dotyczących zatrudnienia i wysokości przeciętnych płac, podał informacje o spadku inflacji bazowej. Po wyłączeniu cen żywności i energii, inflacja bazowa wyniosła w czerwcu 0,9%, wobec 1% w maju. Narodowy Bank Polski podaje również, że inflacja po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła w czerwcu 0,1% w ujęciu rocznym, co jest wartością skrajnie niską i mogącą zwiastować deflację w kolejnych miesiącach tego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x