< Wróć

Duża rozpiętość dochodów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny przygotował raport dotyczący przeciętnych płac w średnich i dużych firmach, zatrudniających ponad 50 osób. Okazuje się, że wiele pracowników zatrudnionych w takich przedsiębiorstwach nie może liczyć na wyższą pensję, niż wynagrodzenie minimalne w gospodarce narodowej, czyli 1600 zł brutto. Najmniej zarabia się w branży odzieżowej.

W firmach produkujących odzież przeciętna płaca nie jest wysoka. W 10% badanych firm przeciętną jest płaca na poziomie 1600 zł brutto. W 13% przedsiębiorstw w tej branży przeciętna płaca wynosi więcej niż 2,5 tys. zł brutto, ale nigdzie przeciętne płace nie wykraczają poza poziom 4,5 tys. zł brutto. Na niskie wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy przedsiębiorstw produkujących wyroby skórzane, gdzie w prawie co trzeciej firmie przeciętne wynagrodzenie to maksymalnie 2 tys. zł brutto. W 34% takich firm przeciętna płaca wynosi do 2,5 tys. zł brutto.

Mniej niż 2 tys. zł nie zarabiają pracownicy firm farmaceutycznych, zajmujących się górnictwem węgla kamiennego i brunatnego, czy w firmach produkujących tytoń. Podobne minimalne płace panują w firmach przetwarzających koks i ropę. 60% firm farmaceutycznych płaci swoim pracownikom przeciętnie więcej niż 5 tys. zł. Podobne zarobki obowiązują w firmach energetycznych i wodociągowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x