< Wróć

Ile budżet wyda na podniesienie płacy minimalnej?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1600 zł brutto. Rząd wraz z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi przez wiele tygodni debatował nad skalą podwyżki wynagrodzenia minimalnego od przyszłego roku. Uczestnicy dyskusji nie doszli do porozumienia, dlatego też rząd samodzielnie zaproponował, aby wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2014 roku wyniosło 1680 zł brutto.

Podwyżka pensji minimalnej w Polsce wynika z zapisów konstytucyjnych, ale nie należy zapominać, że jest to poważne obciążenie dla samych pracodawców, jak i dla budżetu państwa. Szacuje się, że jeśli rzeczywiście płaca minimalna wzrośnie z 1600 zł do 1680 zł brutto od następnego roku, budżet poniesie w tym przypadku koszt rzędu 13,5 mln zł w skali roku, jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Wydatki z budżetu państwa w związku z poniesieniem wysokości wynagrodzenia minimalnego wzrosną, ponieważ budżet musi finansować niektóre wynagrodzenia i składki, których wysokość jest ściśle związana z minimalną płacą. Skala kosztów budżetowych byłaby większa, gdyby zaakceptowano propozycję związków zawodowych, postulujących wyższą stawkę wynagrodzenia minimalnego od 2014 roku.

Przeczytaj również

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.