< Wróć

Ile budżet wyda na podniesienie płacy minimalnej?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1600 zł brutto. Rząd wraz z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi przez wiele tygodni debatował nad skalą podwyżki wynagrodzenia minimalnego od przyszłego roku. Uczestnicy dyskusji nie doszli do porozumienia, dlatego też rząd samodzielnie zaproponował, aby wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2014 roku wyniosło 1680 zł brutto.

Podwyżka pensji minimalnej w Polsce wynika z zapisów konstytucyjnych, ale nie należy zapominać, że jest to poważne obciążenie dla samych pracodawców, jak i dla budżetu państwa. Szacuje się, że jeśli rzeczywiście płaca minimalna wzrośnie z 1600 zł do 1680 zł brutto od następnego roku, budżet poniesie w tym przypadku koszt rzędu 13,5 mln zł w skali roku, jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Wydatki z budżetu państwa w związku z poniesieniem wysokości wynagrodzenia minimalnego wzrosną, ponieważ budżet musi finansować niektóre wynagrodzenia i składki, których wysokość jest ściśle związana z minimalną płacą. Skala kosztów budżetowych byłaby większa, gdyby zaakceptowano propozycję związków zawodowych, postulujących wyższą stawkę wynagrodzenia minimalnego od 2014 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x