< Wróć

Zawieszenie działalności a zasiłek dla bezrobotnych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zlikwidowanie działalności gospodarczej nie jest jedynym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy prowadzenie biznesu nie idzie zgodnie z planem. Przedsiębiorcy przysługuje również prawo do zawieszenia działalności na okres od 30 dni do 2 lat – po jego upływie należy podjąć decyzję co do dalszych losów firmy. Przy tej okazji pojawia się pytanie – czy osoba, która zawiesiła działalność może zarejestrować się jako bezrobotna i czy przysługuje jej prawo do zasiłku?

Podstawowe warunki do spełnienia

Kiedy miejsce ma zawieszenie działalności istnieje możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy. Jeżeli chodzi o prawo do zasiłku, to przysługuje ono po spełnieniu pewnych warunków. Przedsiębiorca, który zawiesił działalność i zarejestrował się jako bezrobotny musi wykazać, iż w okresie 18 miesięcy jakie poprzedziły dzień rejestracji regularnie opłacał składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy (przez co najmniej 365 dni), a podstawą wymiaru tychże składek oraz składek na FP była kwota odpowiadająca przynajmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ponadto pod adresem bezrobotnego urząd pracy nie mógł skierować propozycji w zakresie zatrudnienia, stażu, robót interwencyjnych, prac publicznych czy przygotowania zawodowego. Jeśli opisane powyżej wymogi są spełnione, wtedy po upływie 90 dni liczonych od dnia rejestracji w urzędzie pracy bezrobotnemu przysługuje zasiłek.

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

Komu natomiast nie przysługuje prawo do zasiłku? Z pewnością tym przedsiębiorcom, którzy korzystali z preferencyjnych składek ZUS – powodem tego jest to, że w przypadku preferencyjnych składek ZUS składki na FP nie są opłacane w pełnym ich wymiarze. Z odmową przyznania zasiłku muszą też liczyć się te osoby, które przez zlikwidowaniem działalności zawiesiły ją na 6 miesięcy, a wysokość opłacanych przez nie składek ZUS nie wynosiła mniej niż 60 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli ktoś likwiduje działalność i rejestruje się jako bezrobotny, prawo do zasiłku nabywa już po 7 dniach (o ile składki ZUS i na FP płacił od podstawy co najmniej minimalnego wynagrodzenia).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3unimpeachable


13
0
Would love your thoughts, please comment.x