< Wróć

Chcesz być tłumaczem? Sprawdź, ile zarobisz!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Tłumacz języka obcego może zarabiać na przygotowywaniu tłumaczeń na potrzeby stron internetowych, wydawnictw książkowych, czy na potrzeby różnorodnych organizacji i instytucji. W ofercie tłumaczeń sporą popularnością wśród klientów cieszą się tłumaczenia przysięgłe, które pozwalają na tłumaczenie dokumentów czy instrukcji wymagających poświadczenia urzędowego zgodności z oryginałem. Ile można zarobić będąc tłumaczem? Serwis http://www.e-tlumacze.net wskazuje na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych, obejmujących jego użytkowników, że średnia miesięczna pensja osoby, która utrzymuje się z zawodu tłumacza, wynosi 3042 zł netto. Jeśli praca tłumacza jest profesją dodatkową, wówczas średnio można dzięki niej dorobić do swojego głównego wynagrodzenia kwotę przeciętnie 583 zł netto.

Profil badanych

Ankieta z serwisu e-tlumacze.net została przeprowadzona na grupie losowo wybranych użytkowników, w liczbie 176 osób. Nieco ponad 38% z nich to absolwenci wyższych uczelni, zaś prawie 16,5% to właściciele biur tłumaczeń. Liczną grupę stanowili studenci, którzy tłumaczenia traktują jako dodatkowe źródło dochodu i źródło utrzymania.

W badaniu wzięto pod uwagę tłumaczy zajmujących się:

• Tłumaczeniami pisemnymi zwykłymi,
• Tłumaczeniami pisemnymi specjalistycznymi,
• Tłumaczeniami poświadczonymi,
• Tłumaczeniami ustnymi konsekutywnymi,
• Tłumaczeniami ustnymi symultanicznymi,
• Korektą tłumaczeń.

Średnie zarobki tłumaczy

W zależności od tego, czy tłumacz jest właścicielem własnej firmy, czy też dopiero uczy się na uczelni wyższej i dorabia sobie dokonując tłumaczeń, inna będzie jego średnia płaca. Na wykresie zaprezentowano średnie zarobki tłumaczy w zależności od statusu zawodowego.

Najmniejszą średnią dochodów z tytułu tłumaczeń wykazują studenci, ale traktują oni tłumaczenia wyłącznie jako dodatkowe źródło dochodu i praca dorywcza, skąd może wynikać taki wynik. Status zawodowy, jak pokazuje to badanie pt.: „Ile zarabiają tłumacze?”, jest kluczowy dla wysokości zarobków osiąganych w tej profesji. Najwyższe średnie zarobki z tytułu tłumaczeń osiągają właściciele biur tłumaczeń. Średnio miesięcznie ich dochód netto wynosi ponad 4 tys. zł. Najlepsi mogą osiągnąć zarobki nawet w wysokości 9 tys. zł, ale zależy to oczywiście od lokalizacji biura tłumaczeń. O wiele mniej zarabiają pracownicy biur tłumaczeń – na poziomie nieco powyżej najniższej krajowej – 1500 zł miesięcznie netto.

Podobne wyniki średniego wynagrodzenia pokazuje badanie wynagrodzeń grupy zawodowej tłumaczy w serwisie Wynagrodzenia.pl. Mediana wynagrodzeń wynosi w tym przypadku 4174 zł brutto, a zarobki 50% tłumaczy mieszczą się w przedziale od 2788 zł do 5846 zł brutto.

Drugim czynnikiem wpływającym bezpośrednio na wysokość zarobków tłumaczy, jest ich doświadczenie zawodowe. Badanie z serwisu e-tlumacze.net pokazuje, że w zasadzie, im wyższe doświadczenie, tym wyższe zarobki osiągają tłumacze. Wyjątkiem od tej reguły jest średnia głównego dochodu dla tłumacza z doświadczeniem ponad 10-letnim, gdzie wynosi ona 2814 zł, ale za to dodatkowe źródło zarobku tłumacza to średnio w takim przypadku 1600 zł netto – dwukrotnie więcej niż u tłumaczy z doświadczeniem 5-10 lat w branży. Należy wysnuć wniosek, że pracując ponad 10 lat w branży tłumaczeń można dużo zarobić na tłumaczeniach dodatkowych, traktowanych jako odrębne źródło dochodu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x