< Wróć

Czy podatki można płacić gotówką?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy polski przedsiębiorca, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek płacenia zaliczek na poczet podatku dochodowego, a także podatku VAT, o ile jest płatnikiem VAT. Spoczywają na nim także i inne zobowiązania podatkowe. Przy tej sposobności pojawia się często pytanie o to w jaki sposób można regulować tego typu płatności? Czy można to robić gotówką lub kartą, czy też tylko przelewem bankowym?

Podstawowa zasada – przelew z konta

Generalnie rzecz biorąc, podstawowa zasada jest taka, że przy płaceniu podatków w rachubę wchodzi płatność z konta. W celu ułatwienia rozliczeń i dokonywania transakcji przedsiębiorca powinien posiadać firmowe konto w banku (jego numer należy zgłosić do urzędu skarbowego). Nie ma co prawda przepisów, które jednoznacznie narzucałby obowiązek posiadania takiego rachunku (poza pewnymi wyjątkami). Jest to jednak wygoda, a poza tym jeśli transakcja opiewa na kwotę co najmniej 15 tys. euro (jej równowartość wyraża się w złotówkach), płatność musi być uregulowana za pośrednictwem konta. Przyjmuje się, że płacenie podatków oraz rozliczanie płatności pomiędzy firmami odbywa się też tą drogą. Dniem zapłaty podatku jest zawsze ten dzień, kiedy rachunek przedsiębiorcy został obciążony płatnością. Od powyższej zasady istnieją jedna pewne wyjątki.

Kiedy gotówka lub karta płatnicza?

Przepisy dopuszczają opcję płacenia podatków gotówką przez osoby prowadzące mikro firmy – czyli takie, które nie zatrudniają więcej niż 10 osób, a ich roczny obrót netto nie przekracza kwoty 2 mln euro. Niekiedy też gminy pozwalają na uiszczanie niektórych podatków gotówką. W przypadku obowiązków płatniczych na rzecz fiskusa można też wyszczególnić inne formy płatności. W sytuacjach, gdy pobierane są przez płatników bądź inkasentów podatki, opłaty skarbowe albo jeśli podatek opłacany jest znakami akcyzy czy papierami wartościowymi, płatności można dokonać kartą płatniczą lub gotówką. Podobnie jest wtedy, kiedy podatnik uiszcza podatek, który nie jest związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 dni temu

1renaissance


0
Would love your thoughts, please comment.x