< Wróć

Obowiązki przedsiębiorcy związane z ochroną środowiska

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Temat ochrony środowiska to jedno z najczęściej pojawiających się zagadnień omawianych w środkach masowego przekazu. Obowiązująca w Polsce ustawa o ochronie środowiska, a także inne odnoszące się do niej przepisy nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków, z których muszą oni wywiązywać się terminowo.

Czym jest korzystanie ze środowiska?

Działające na rynku firmy w mniejszym bądź w większym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Robią to np. poprzez korzystanie z samochodów (osobowych, ciężarowych etc.) czy odprowadzając ścieki będące efektem ubocznym wielu procesów produkcyjnych. W tym kontekście mówi się o korzystaniu ze środowiska. Uściślając zaś, korzystaniem ze środowiska w świetle przepisów są: wprowadzanie do środowiska gazów, pyłów oraz ścieków, składowanie odpadów oraz pobór wody. Z tego tytułu przedsiębiorcy są zobowiązani do odprowadzania stosownych opłat. Nie dotrzymywanie nałożonych na nich w tym zakresie terminów pociąga za sobą konsekwencje w postaci kar finansowych. W przypadku emitowania spalin przez pojazdy używane do celów firmowych opłata stanowi iloraz ilości spalanego paliwa oraz stawki jednostkowej  za określony rodzaj paliwa.

Inne obowiązki

Ponadto ochrona środowiska oznacza dla przedsiębiorców również i inne obowiązki. Muszą oni uzyskiwać pozwolenia na składowanie odpadów oraz pamiętać o składaniu informacji na ten temat stosownym organom. Zobligowani są także do uiszczania tzw. opłaty produktowej – naliczana jest ona wówczas, kiedy firma wprowadza na rynek krajowy: zapakowany przez siebie produkt pochodzący od innego producenta, towary w opakowaniach, opony oraz oleje smarowe. Przedsiębiorcy muszą oprócz tego pilnować kwestii dotyczącej gromadzenia zużytych baterii oraz akumulatorów – w tej sprawie składają marszałkowi województwa sprawozdane (sprawozdanie ma charakter roczny, a ostateczny termin jego złożenia przypada na 15 marca). Zebrane w przedstawiony powyżej sposób podatki oraz daniny publiczne są przeznaczane na działania służące ochronie naturalnego środowiska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3undertaker


7
0
Would love your thoughts, please comment.x