< Wróć

Opłaty środowiskowe 2014

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby prowadzące w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą są obciążone rozmaitymi zobowiązaniami w postaci podatków oraz publicznych danin. Ze wszystkich tych zobowiązań muszą wywiązywać się systematycznie i bez opóźnień – inaczej grożą im kary, niekiedy bardzo dotkliwe. Można tutaj wspomnieć m. in. o opłatach środowiskowych.

Kto jeszcze musi płacić?

Wymienione powyżej opłaty są ponoszone przez przedsiębiorców z tytułu korzystania przez nich ze środowiska. Za korzystanie ze środowiska uznaje się składowanie odpadów, pobór wody oraz wprowadzanie do środowiska ścieków, gazów oraz pyłów. Do uiszczania tychże opłat są zobligowane także podmioty wykonujące zawody medyczne i prowadzące związane z nimi praktyki oraz osoby prowadzące rolniczą działalność lub zajmujące się uprawami rolnymi, leśnictwem, rybactwem śródlądowym, warzywnictwem, ogrodnictwem, hodowlą albo chowem zwierząt. Kwestię tę szczegółowo regulują stosowne przepisy.

Wysokość opłat

Wysokość opłat jest ustalana przez Ministra Środowiska i ma ona charakter zmienny. To oznacza, że nie są to stawki stałe – zmieniają się z każdym kolejnym rokiem. Resort wydaje obwieszczenie w tej sprawie. Póki co, jeszcze nie wiadomo w jaki sposób będą się te stawki kształtować w 2014 r. Należy jednak domniemywać, iż w porównaniu z rokiem bieżącym będą one wyższe – w kwestii opłat, podatków itp. panuje bowiem tendencja wzrostowa. W zakresie opłat środowiskowych obowiązują zróżnicowane stawki – w zależności od tego, co stanowi przedmiot tychże opłat i w jakim stopniu dany podmiot przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nie dla wszystkich są one zatem jednakowe, aczkolwiek funkcjonuje górna jednostkowa stawka opłat – jest to maksimum jakie płacić może przedsiębiorca. Dla przykładu w 2013 r. maksymalna stawka za wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów wynosi 371,43 zł/kg, za umieszczanie odpadów na składowisku – 272,10 zł/Mg, za pobór wody powierzchniowej śródlądowej – 2,10 zł/m3. O ile wzrosną te stawki, przedsiębiorcy przekonają się zapewne już niedługo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3winnings


0
Would love your thoughts, please comment.x