< Wróć

Nadgodziny nie dla młodocianych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zatrudnianie młodocianych pracowników nie jest nielegalne, choć trzeba powiedzieć, że pracodawca musi spełniać określone prawem warunki, aby angażować do pracy młodocianych pracowników w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pracodawcy często wykazują się rażącą nieznajomością prawa, co jest główną przyczyną występowania pewnych nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych pracowników.

Młodociani pracownicy, czyli osoby w wieku od 16 do 18 lat, nie mogą bezwzględnie pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Niemniej jednak, Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzając kontrole w polskich przedsiębiorstwach wykryła, że incydentalnie takie praktyki mają miejsce, choć w niewielkiej liczbie firm.

Pracodawcy uwzględniają w ewidencji czasu pracy dni zajęć szkolnych młodocianych pracowników, oraz dni pracy, ale nie wypełniają wymogu określania liczby godzin świadczenia pracy przez nastolatków, przez co nie ma możliwości ustalenia, ile faktycznie trwa ich praca w ciągu każdej doby.

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzała badania i kontrole dotyczące zatrudniania osób młodocianych w polskich przedsiębiorstwach, w ubiegłym roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x