< Wróć

Kto zarabia więcej?

Bezrobocie w Polsce znajduje się obecnie na wysokim, dwucyfrowym poziomie. Firmy obawiają się o swoją przyszłość na rynku, w wyniku czego tną koszty, również i te związane z zatrudnieniem. Nie podnoszą wynagrodzeń pracowniczych, a skłonne są nawet do wprowadzenia obniżek. Recesja w polskiej gospodarce wszystkim dała się mocno we znaki. Kto w warunkach kryzysowych zarabia dziś najwięcej?

Średnia pensja w Małopolsce, według Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła 3456 zł, czyli była niższa od przeciętnej pensji w całej gospodarce narodowej. Przeciętny Polak zarabia obecnie 3521 zł miesięcznie. W ciągu ostatniego roku pensje w województwie małopolskim wzrosły o 3,7% i był to najlepszy wynik w skali całego kraju. Najwięcej w regionie małopolskim zarabiają pracownicy sektora informacji i komunikacji, gdzie średnie zarobki osiągają pułap 6 tys. zł. Na średnio 2 tys. zł mogą zaś liczyć najsłabiej wynagradzani mieszkańcy Małopolski – pracownicy gastronomii i hotelarstwa.

Wynagrodzenia w nielicznych sektorach gospodarki narodowej w ubiegłym roku rzeczywiście się zwiększyły. Między innymi, wzrost wynagrodzenia nastąpił w branży informacji i komunikacji i wyniósł on ponad 7%.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.