< Wróć

Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcy nie mają obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe – jest ono dobrowolne. Niemniej jednak ci, którzy zdecydują się go nie opłacać, muszą liczyć się z tym, że w sytuacji, gdy zachorują nie będzie im się należał zasiłek chorobowy. Warto zatem mieć na uwadze to, że takie rzeczy się przytrafiają – lepiej zatroszczyć się o nie zawczasu.

Od kiedy przysługuje prawo do zasiłku?

Należy na początku zaznaczyć, że co innego pracownik na chorobowym, a co innego – przedsiębiorca. Zasadnicza różnica jest taka, że prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przedsiębiorcy już od pierwszego dnia choroby (pracownikowi natomiast jest on wypłacany, jeśli choroba trwa dłużej niż 33 dni). Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest okoliczność, kiedy na zwolnieniu lekarskim widnieje kod „C”. To oznacza, że przyczyną niezdolności do pracy jest nadużywanie alkoholu – wówczas przez pierwszych 5 dni trwania zwolnienia przedsiębiorca nie ma prawa do zasiłku. Wysokość tego świadczenia zależy od jego podstawy. Brany jest tu pod uwagę przychód jaki osiągnął przedsiębiorca w okresie 12 miesięcy, które poprzedzają ten miesiąc, kiedy przedsiębiorca poszedł na zwolnienie. Jeśli ubezpieczenie zdrowotne było opłacane przez mniej niż 12 miesięcy, podstawę wylicza się w oparciu o miesiące, w których opłacano ubezpieczenie.

Warunki do spełnienia

Aby ZUS wypłacił przedsiębiorcy zasiłek chorobowy, muszą zostać spełnione pewne warunki. Otóż ubezpieczenie chorobowe musi być opłacane przez okres co najmniej 90 dni – nieprzerwanie i bez opóźnień. Opłaty z tego tytułu wnosić mogą przedsiębiorcy płacący zarówno pełny, jak i preferencyjny ZUS. Jakie rzędu są to miesięcznie koszty? W przypadku pełnego ZUS-u jest to 54,58 zł, a preferencyjnego – 11,76 zł. W praktyce nie jest jednak wypłacana pełna podstawa – potrącana jest z niej m. in. zaliczka na podatek dochodowy. W trakcie choroby przedsiębiorcy, który jest ubezpieczony przysługuje też prawo do odpowiednio niższych składek społecznych. Nie dotyczy to składki zdrowotnej – płaci się ją w pełnej wysokości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x