< Wróć

Nie znam aktualnego adresu dłużnika

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Faktury, które nie są opłacane w terminie stanowią istną zmorę dla niejednego przedsiębiorcy, ponieważ są poważnym zagrożeniem dla jego finansowej płynności. Czasami zdarza się tak, że wysyłane dłużnikowi upomnienia oraz wezwania do zapłaty powracają do nadawcy opatrzone informacją, że odbiorca pod wskazanym adresem nie mieszka. Co można wówczas zrobić i gdzie szukać stosownych informacji?

Kogo szukać w CEIDG i KRS?

Chcąc zdobyć adres dłużnika, można się w tej sprawie zwrócić do kilku instytucji. Bardzo ważne w tym momencie jest to, kim jest dłużnik – czy jest to np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, czy też może osoba prawna? W przypadku, gdy jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność organem stosownym do udzielenia informacji adresowych jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Adres dłużnika można zdobyć tu za pośrednictwem strony prod.ceidg.gov.pl. Jeżeli natomiast przedsiębiorca pragnie wyegzekwować płatność od osoby prawnej albo  jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej (uwaga: nie może być to spółka cywilna), wtedy poszukać go można w elektronicznym Krajowym Rejestrze Sądowym (pod adresem ems.ms.gov.pl/krs). Dane dotyczące spółek cywilnych znajdują się w CEIDG.

Ewidencja ludności i zbiór PESEL

Oprócz tego danych adresowych szukać można również w ewidencji ludności oraz w zbiorze PESEL. Trzeba pamiętać o tym, że w obu tych przypadkach złożenie wniosku wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 31 zł (dowód wniesienia opłaty musi zostać dołączony do wniosku). Rejestr PESEL prowadzony jest przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA i tam też należy wniosek kierować. Ponadto niezbędne jest także wykazanie interesu prawnego w uzyskaniu danych adresowych dłużnika. O tymże interesie świadczyć mogą m. in. nakaz zapłaty wydany przez sąd czy wezwanie komornicze. Zalecane jest również dodanie adnotacji, iż nie ma możliwości znalezienia dłużnika pod adresem jaki widnieje na fakturze. Warto też przytoczyć okoliczności, w których powstał dług.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x