< Wróć

Czy warto zatrudnić emeryta?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W Polsce przeciętne świadczenia emerytalne nie należą do wysokich, w związku z czym coraz więcej osób będących na emeryturze poszukuje dodatkowych źródeł dochodu, które pozwoliłyby na podreperowanie domowego budżetu. Tak się jednak składa, że rynek pracy nie jest przyjazny dla wielu grup, w tym dla osób powyżej 50 roku życia. Pracodawcy chcą zatrudniać osoby z jednej strony młode, a z drugiej – z doświadczeniem zawodowym. Tymczasem młodość i doświadczenie najczęściej nie idą w parze.

Zasada równego traktowania pracowników

Obwiązujące w Polsce przepisy nie ograniczają pod względem formalnym możliwości zatrudniania emerytów. Kodeks pracy stanowi, iż wszyscy pracownicy powinni być traktowani w równy sposób. Jeżeli zatem najważniejszym kryterium przyjęcia kogoś do pracy czy rozwiązania z nim stosunku pracy jest wiek, osoba taka ma uzasadnione podstawy ku temu, by zarzucić pracodawcy dyskryminację. Są sytuacje wyjątkowe, kiedy to np. warunki pracy sprawiają, że pracownik nie może być emerytem. Spora część osób starszych chce być aktywna zawodowo, niczego więc dziwnego nie ma np. w tym, że emeryt prowadzi działalność gospodarczą.

Zatrudnienie emeryta – korzyści

Niejeden pracodawca wzbrania się przed zatrudnianiem emerytów, chociaż ma to bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zyskuje się w ten sposób pracownika z ogromnym doświadczeniem, które jest bezcenne. Każdy chyba pracodawca zgodzi się z tym, że doświadczeni pracownicy są najbardziej wartościowi, ponieważ jakość świadczonej przez nich pracy jest wyższa aniżeli w przypadku osób, które dopiero te doświadczenie zdobywają. Z wiedzy starszych pracowników może skorzystać zatem cała firma. Młodsi pracownicy mogą się od nich wiele nauczyć. Ponadto emeryt jest dużo bardziej elastyczny, jeśli chodzi o godziny pracy. Przeważnie nie zależy mu na całym etacie, ale na pracy w niepełnym wymiarze godzin, co z punktu widzenia pracodawcy jest korzystne. Decydując się na zatrudnienie emeryta na pełnym etacie, należy zwracać uwagę na limity przychodów, przekroczenie których powoduje zmniejszenie wielkości świadczenia emerytalnego bądź zawieszenie jego wypłacania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3category


0
Would love your thoughts, please comment.x