< Wróć

Jak zgłosić dłużnika do KRD?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Krajowy Rejestr Długów jest biurem informacji gospodarczej funkcjonującym w Polsce od 2003 r. Trafić tutaj można za różnego rodzaju niespłacone zobowiązania – np. za niespłacony kredyt czy nieopłaconą karę w bibliotece. Dotyczy to także zobowiązań, które uległy przedawnieniu – fakt, iż są one przedawnione nie powoduje ich wygaśnięcia, daje zaś dłużnikowi możliwość, by uchylić się od zaspokojenia roszczenia.

Kto korzysta z bazy?

Podobnie jak i lista dobrych dłużników, tak samo i KRD spełnia bardzo ważną funkcję, ponieważ dostarcza rozmaitym podmiotom informacji na temat wiarygodności ich kontrahentów. Warto w tym momencie nadmienić, iż z bazy KRD mogą korzystać nie tylko użytkownicy instytucjonalni, ale i indywidualni, którzy w ten sposób sprawdzić mogą m. in. biuro podróży czy sklep internetowy. Medal ma jednak dwie strony, albowiem do rejestru trafić może każdy, co pociąga za sobą określone konsekwencje w postaci przeszkód w korzystaniu z licznych usług.

Przekazanie informacji o dłużniku

W jakich okolicznościach można przekazać do KRD informację na temat dłużnika – bez względu na to czy jest nim osoba prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej czy też osoba prywatna? Podstawę do przekazania takowych informacji stanowi tytuł wykonawczy. Nie ma w tym momencie znaczenia jaka jest wysokość zobowiązania ani również też to, od kiedy zobowiązanie stało się wymagalne. Aby dłużnik został wpisany do KRD, muszą zostać spełnione dwa ważne warunki. Po pierwsze – dłużnik musiał otrzymać pismo mające charakter ostrzeżenia, a informujące o zamiarze przekazania jego danych do KRD. Zanim procedura wpisania go do rejestru zostanie uruchomiona, musi minąć 14 dni od doręczenia mu takiego pisma (listem poleconym lub do rąk własnych). Po drugie – do rejestru zostały przekazane informacje dotyczące tytułu wykonawczego (data jego wydania przez określony organ orzekający oraz jego sygnatura). Informacje o dłużniku nie są w rejestrze przechowywane przez cały czas. Znajdują się tam do 10 lat lub do chwili, aż dług zostanie całkowicie spłacony.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3whitehall


6
0
Would love your thoughts, please comment.x