< Wróć

Obniż podatek dzięki wizycie u prawników

Kosztem uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów. W wielu przypadkach przedsiębiorca może obniżyć swoją podstawę opodatkowania dzięki skorzystaniu z porady prawnej.

Wartość poniesionych na usługi prawnicze wydatków może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, choć to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania przed fiskusem, że istnieje bezpośrednio związek pomiędzy poniesioną na usługi prawnicze kwotą, a osiągniętym przychodem. Do zaliczenia takich usług do kwoty kosztów konieczne jest dokładne ich udokumentowanie.

Jeśli celem skorzystania z usługi prawniczej będzie ochrona szeroko rozumianych interesów firmy, czy odbudowa jej wiarygodności biznesowej na rynku, to takie usługi są racjonalnie i gospodarczo związane z prowadzoną działalnością. Według fiskusa, służą one zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródeł przychodów firmy, stąd też wydatki te pomniejszą podstawę opodatkowania przedsiębiorcy podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Najlepiej, aby przedsiębiorca posiadał fakturę od prawnika, z kwotą właściwą dla usługi, z której skorzystał.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.