< Wróć

Kto jest zagrożony kontrolą krzyżową

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Organom podatkowym przysługuje prawo do kontrolowania podatników w kwestii rozliczania przez nich podatków. W jaki sposób powinny odbywać się te kontrole, na co może pozwolić sobie organ kontrolujący i jakie są przy tej okazji przywileje kontrolowanych – o tym dokładnie stanowią obowiązujące przepisy. W tym kontekście pojawia się często określenie takie jak kontrola krzyżowa.

Co to jest kontrola krzyżowa?

Istota kontroli krzyżowej polega na tym, że przy okazji kontroli przeprowadzanej u danego podatnika organ skarbowy może również skontrolować jego kontrahentów. W zakresie kontroli mieszczą się rozliczenia prowadzone nie tylko przez podatników, ale także przez inkasentów, płatników i następców prawnych. Kontrola krzyżowa przeprowadzona może zostać jedynie wtedy, kiedy organ skarbowy prowadzi kontrolę u innego podatnika bądź gdy prowadzone jest postępowanie podatkowe. Pod pojęciem kontrahentów podatnika należy rozumieć tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Kto podlega kontroli?

W związku z powyższym kontroli krzyżowej nie podlegają podatnicy oraz osoby fizyczne nie prowadzący działalności gospodarczej i nie występujący w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Opisywana kontrola przeprowadzana jest w ramach czynności sprawdzających. Nie ma przy tym znaczenia, gdzie kontrahent podatnika prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli siedziba czy też miejsce, w którym kontrahent wykonuje działalność znajduje się na obszarze innym niż obszar działania danego organu skarbowego, wówczas kontrola może zostać przeprowadzona przez organ właściwy dla siedziby lub miejsca prowadzenia działalności (w takich sytuacjach jest ona zlecana). Czynności sprawdzające mogą zostać przeprowadzone także i u tych kontrahentów, którzy już zakończyli działalność (uwzględniane są dokumenty za okres podlegający kontroli). Po zakończeniu kontroli jest sporządzany protokół. Podmioty kontrolowane muszą pamiętać o tym, że w przypadku stwierdzenia przez organ skarbowy nieprawidłowości grożą bardzo dotkliwe kary za przestępstwa skarbowe bądź za wykroczenia skarbowe (w zależności od kwalifikacji czynu).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

2chattel


0
Would love your thoughts, please comment.x