< Wróć

Co pracodawca musi zapewnić w czasie upałów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Upały każdemu dają się we znaki. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na to, by w tym czasie pójść na urlop. Pracodawcy powinni jednak pamiętać o tym, że wysokie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia (np. omdlenia i zasłabnięcia w trakcie wykonywania obowiązków służbowych to żadna rzadkość podczas upałów), dlatego też należy zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy.

Wstrzymanie się od świadczenia pracy

Obowiązujący w Polsce kodeks pracy nie reguluje takich kwestii jak temperatura, powyżej której nie można wymagać od pracownika świadczenia pracy (wyjątek stanowią w tym przypadku jedynie młodociani, a więc osoby pomiędzy 16 a 18 rokiem życia). Pracownikowi przysługuje jednak prawo do tego, by wstrzymać się od świadczenia pracy, jeśli nie ma zapewnionych warunków, w których wykonywanie pracy podczas upałów jest bezpieczne, nie stanowi zagrożenia i spełnia wymogi dotyczące higieny pracy. W Polsce większość norm w tym zakresie ma charakter zaleceń, co oznacza, iż wdrażanie ich w życie jest uzależnione tylko i wyłącznie od woli pracodawcy.

Obowiązki pracodawców

Nie znaczy to, że pracodawcy nie mają żadnych obowiązków w tym obszarze. Po pierwsze – w upały muszą zapewnić pracownikom napoje chłodzące w odpowiednich ilościach. Jest to konieczne, gdy w pomieszczeniach temperatura wynosi więcej niż 28 stopni, a na otwartych przestrzeniach przekracza 25 stopni. Nie wolno ograniczać pracownikom dostępu do tych napojów ani wydzielać im konkretnych ich ilości. Co więcej, jeśli praca jest wykonywana na otwartych przestrzeniach, pracownicy muszą mieć również wodę do celów higienicznych (minimum 90 litrów dziennie dla jednej osoby). Po drugie – pracodawca zobligowany jest do tego, by przygotować pomieszczenia, w których przebywają pracownicy. Jeśli nie są one klimatyzowane, musi w nich znajdować się sprawnie działający system wentylacyjny. Kwestie takie jak np. skrócenie czasu pracy czy zmiana godzin pracy są ustalane pomiędzy pracownikami a pracodawcami – przepisy nie regulują tych aspektów pracy podczas upałów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x