< Wróć

Zasady zatrudniania pracowników sezonowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Miesiące letnie to czas urlopów. W wielu firmach pojawiają się wówczas problemy natury kadrowej. Potrzebne są wtedy osoby, którym można by było powierzyć wykonywanie pewnych zadań. W tym zakresie pracodawcy mają kilka opcji, z których mogą skorzystać, aby firma funkcjonowała sprawnie i bez zakłóceń.

Umowy cywilnoprawne

Warto także przy tej sposobności dodać, iż dla wielu osób praca sezonowa to doskonały sposób na podreperowanie budżetu, a przy okazji na zdobycie doświadczenia, co może się okazać pomocne przy poszukiwaniu zatrudnienia. Pracą sezonową są zainteresowani m. in. studenci. Jeśli nie ukończyli 26 roku życia, pracodawcom opłaca się podpisywanie z nim umów zlecenia, gdyż w tym przypadku nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Generalnie rzecz biorąc, umowy cywilnoprawne cieszą się wśród pracodawców sporym zainteresowaniem – ze szczególnym wskazaniem na umowy o dzieło, które jak wiadomo są bezskładkowe. Pracodawca ma poza tym prawo odmówić wypłacenia wynagrodzenia, jeśli dzieło nie zostanie wykonane zgodnie z postanowieniami umowy.

Pozostałe opcje

Pracodawcy chętnie korzystają także i z takich opcji jak przyjmowanie stażystów czy korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej. Niezbyt chętnie natomiast odnoszą się do zatrudniania pracowników na umowę o pracę, a tymczasem w odniesieniu do pracowników sezonowych może się to okazać korzystne. Nie oznacza to konieczności podpisywania umów na czas nieokreślony – najlepiej, jeśli przedmiotem umowy są prace, których wykonanie jest zdeterminowane czynnikami pogodowymi bądź porą roku. Podpisanie umowy o pracę ma poza tym ten plus, że pracodawca w o wiele większym stopniu niż ma to miejsce przy umowach cywilnoprawnych może kontrolować pracownika i sprawdzać na bieżąco jak wywiązuje się on  powierzonych mu zadań. Należy tu nadmienić, iż są takie prace, które można wykonywać tylko w ramach umowy o pracę, nie mogą być one przedmiotem ani umowy zlecenia, ani umowy o dzieło (pracodawcy grożą kary za nie dostosowanie się do przepisów w tych kwestiach).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x