< Wróć

Godzinowa płaca minimalna

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych walcząca o prawa pracowników w Polsce, postuluje wprowadzenie w życie godzinowej płacy minimalnej. Obecnie w Polsce obowiązuje jedynie płaca minimalna, na jaką można zatrudniać na pełnym etacie pracowników. Wynosi ona aktualnie 1600 zł brutto. OPZZ w związku z prowadzoną walką ze złymi skutkami umów cywilnoprawnych, które są podpisywane z pracownikami, chce, aby obowiązywała również w Polsce płaca minimalna na godziny.

Propozycją związkowców jest prowadzenie stawki minimalnej za godzinę pracy w Polsce w wysokości co najmniej 11 zł brutto na godzinę. Godzinowa płaca minimalna nie jest wymysłem polskiego OPZZ, ale jest stosowana w praktyce chociażby w zachodnich krajach europejskich. Jeśli taka stawka minimalna za godzinę pracy mogłaby zacząć obowiązywać w Polsce, odnosiłaby się ona nie tylko do umów o pracę, ale także do wszystkich tzw. umów śmieciowych, czyli umów cywilnoprawnych.

Eksperci przyznają, że propozycja związków zawodowych jest interesująca i potrzebna w polskiej gospodarce, choć zastrzegają, że stawka godzinowa płacy minimalnej nie może być zbyt wysoka, aby rzeczywiście znalazła ona pokrycie w polskich realiach na rynku pracy.

Komentarze

  • […] którzy ostatecznie mają taką pracę wykonywać. Dopóki w Polsce nie zostanie wprowadzona minimalna stawka godzinowa za pracę wykonywaną na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, taki proceder jak płaca […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.