< Wróć

Ile wynosi przerwa na karmienie piersią

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kodeks pracy chroni pracownice, które podczas obowiązywania stosunku pracy zaszły w ciążę i urodziły dziecko. To samo tyczy się również zatrudnionych na umowę o pracę kobiet, które karmią dziecko piersią – przysługują im przywileje w postaci przerw na karmienie. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest respektowanie tych przepisów.

Złożenie wniosku

Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na powrót do pracy po macierzyńskim – mają bowiem świadomość tego, że im później się na te krok zdecydują, tym trudniejszy będzie powrót na rynek pracy. Kodeks pracy dla pracownic karmiących piersią przewiduje przerwy. Aby móc z takiej opcji skorzystać, należy złożyć u pracodawcy stosowny wniosek. Trzeba w nim podać nie tylko dane osobowe dziecka (imię, nazwisko, data urodzenia), ale również uwzględnić i inne aspekty takie jak to, kiedy pracownica planuje rozpocząć karmienie oraz w jaki sposób zamierza korzystać z przerw. Generalnie kobieta nie musi dołączać do wniosku zaświadczenia o tym, iż karmi piersią – chyba, że zażąda tego pracodawca. Tego typu zaświadczenia są wystawiane przez lekarzy pediatrów.

Długość przerw

Ile natomiast trwają przerwy na karmienie piersią? Jeżeli kobieta pracuje przynajmniej 4 godziny dziennie, wówczas ma prawo do jednej przerwy trwającej 30 minut. Jeśli natomiast czas jej pracy wynosi co najmniej 6 godzin, wtedy ma prawo skorzystać z dwóch takich przerw. Odnosi się to do kobiet karmiących jedno dziecko. W przypadku dwójki oraz większej ilości dzieci karmionych piersią czas trwania każdej przerwy wynosi 45 minut. Przerwy można łączyć. Przepisy nie regulują takich kwestii jak maksymalny okres korzystania z przerw na karmienie czy wiek dziecka. Bardzo ważną informacją dla pracownic jest to, że za opisywane przerwy przysługuje im wynagrodzenie w pełnym wymiarze, ponadto okres ten jest wliczany do ich czasu pracy. Pracodawca nie może odmówić pracownicy prawa do skorzystania z przerw na karmienie – złożony w tej sprawie przez pracownicę wniosek ma dla niego charakter wiążący.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x