< Wróć

Łatwiejsze zatrudnianie cudzoziemców

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić ich zatrudnianie przez polskich przedsiębiorców. Planowane jest ujednolicenie procedury ubiegania się przez cudzoziemców o zezwolenie na wykonywanie pracy w Polsce i na pobyt w naszym kraju.

Pierwszą, najbardziej istotną zmianą proponowaną przez rząd, jest znaczące wydłużenie maksymalnego okresu, na który cudzoziemcom przyznawane będzie zezwolenie na pobyt czasowy. Czas trwania zezwolenia będzie inny, jeśli obcokrajowcy zamierzają prowadzić na terenie Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą.

Już teraz część obcokrajowców nie musi posiadać pozwolenia na pracę w Polsce. Mowa tu o obywatelach Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Rosji, czy Ukrainy. Osoby te mogą pracować w Polsce bez zezwolenia, ale tylko przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Bez zezwolenia pracują również osoby prowadzące szkolenia w ramach programów unijnych, studenci na stażach zawodowych czy nauczyciele języków obcych, wykonujący pracę w szkołach, przedszkolach i podobnych placówkach.

Rząd chce nie tylko uprościć, ale i skrócić procedury niezbędne do przeprowadzenia przy zatrudnianiu cudzoziemców. Najważniejsze zmiany dotyczą tego, że cudzoziemiec będzie mógł ubiegać się za jednym razem o zezwolenie na pracę i na pobyt w Polsce, co skróci procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, rozpoczynających w naszym kraju pracę zawodową. Zmiany w prawie mogłyby wejść w życie już z dniem 1 stycznia 2014 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x