< Wróć

Prowadzenie działalności przez osobę zatrudnioną na etacie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Coraz więcej osób decyduje się na łączenie pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza pewnymi wyjątkami nie ma ku temu przeszkód. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści – głównie, jeśli chodzi o opłacanie na składek na ubezpieczenie społeczne. Przy okazji jest to świetny sposób na to, by przekonać się, na ile dochodowy może być własny biznes.

Oszczędność na składkach ZUS

Połączone praca na etacie i działalność gospodarcza to przede wszystkim oszczędność w zakresie składek ZUS. W takiej sytuacji nie trzeba bowiem z tytułu bycia przedsiębiorcą opłacać składek ZUS, jest tylko obowiązek uiszczania składki zdrowotnej. Obecnie wynosi ona ok. 260 zł miesięcznie – to niewiele, jeśli porównać ją z kosztami składek na ubezpieczenie społeczne (ponad 400 zł przy preferencyjnym ZUS-ie i ponad 1000 zł przy pełnym ZUS-ie). Niejeden przedsiębiorca, zwłaszcza początkujący, ma poważne kłopoty z zarobieniem na ZUS (firma nie zawsze przynosi dochody, a składki płacić trzeba) – etatowiec ma tymczasem komfort w postaci stałego źródła dochodów. Minus jest tutaj taki, że nie można w sprawy firmy zaangażować się w tak dużym stopniu jak by się chciało.

Umowy cywilnoprawne z pracodawcami

Pracownicy prowadzący działalność mogą podpisywać ze swoimi pracodawcami umowy cywilnoprawne – nie będą one oskładkowane (co jest korzystne także i dla pracodawcy), ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim ich przedmiotem nie mogą być czynności jakie dana osoba wykonuje w ramach stosunku pracy. Ponadto umowy te nie mogą przypominać umów o pracę. Pracownikowi nie jest potrzebna zgoda przełożonego na założenie działalności gospodarczej – wyjątek stanowią tutaj osoby zatrudnione w sferze budżetowej. Problemy mogą mieć też ci, którzy w swoich umowach o pracę mają zawarte klauzule o zakazie konkurencji (złamanie zakazu oznacza kary). Pracownik jest zobowiązany do tego, by dbać o dobro pracodawcy. Niedopuszczalne jest zatem m. in. to, aby do celów związanych z prowadzeniem własnej firmy wykorzystywał sprzęt pracodawcy lub poświęcał na to czas przeznaczony na pracę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 miesięcy temu

1reprimand


0
Would love your thoughts, please comment.x