< Wróć

Od dziś urlop rodzicielski

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Data 1 września 2013 roku jest bardzo ważna dla wszystkich rodziców, którzy niedawno doczekali się potomstwa, albo wkrótce będą mogli nazywać siebie matką lub ojcem. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że właśnie z tym dniem wchodzą w Polsce w życie przepisy rozszerzające krąg osób z prawem do korzystania z urlopu wychowawczego. Przywilej takiego urlopu na wychowywanie dziecka przysługuje już dziś nie tylko pracownikom etatowym, ale m.in. także osobom nieubezpieczonym, rolnikom czy przedsiębiorcom.

Od 17 czerwca obowiązuje w Polsce dłuższy urlop rodzicielski, a od 1 września pojawiają się nowe przepisy dotyczące urlopów wychowawczych. 14 sierpnia 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, na mocy której osoby bezrobotne, pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, osoby samo zatrudnione czy rolnicy opiekujący się dziećmi na urlopie wychowawczym będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe. To rewolucyjna, bardzo korzystna dla wszystkich zainteresowanych, zmiana.

Dzięki opłacaniu składek emerytalnych przez budżet państwa, rodzice poświęcający czas na wychowywanie dzieci, będą budowali jednocześnie swój kapitał na przyszłą emeryturę. Wszyscy rodzice już od dzisiaj, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie opieki nad dziećmi, co dotychczas dotyczyło tylko etatowców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x