< Wróć

OFE jednak dobrowolne

Premier Donald Tusk 4 września poinformował opinię publiczną o podjętych decyzjach w sprawie planowanych zmian w OFE. Rząd postanowił wybrać jeden z wariantów zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych funkcjonujących w Polsce, w ramach tzw. II filaru emerytalnego. OFE mają być dobrowolne dla pracowników i przedsiębiorców w Polsce.

Każdy dotychczasowy członek OFE będzie miał 3 miesiące na podjęcie decyzji, czy chce pozostać w Otwartym Funduszu Emerytalnym, czy też wybrać emeryturę tylko z ZUS. Jeśli dana osoba nie dokona w wyznaczonym czasie wyboru, automatycznie przejdzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zdaniem premiera, takie rozwiązanie ma wspomóc funkcjonowanie obecnego systemu emerytalnego oraz zabezpieczenie w 100% polskiego emeryta. Rząd dodatkowo podał, że nastąpi umorzenie obligacji skarbowych posiadanych przez OFE i przeniesienie ich do ZUS, co przełoży się na to, że OFE w przyszłości nie będą mogły kupować obligacji, a jedynie inwestować w realną gospodarkę. Dzięki takim posunięciom rządowi uda się obniżyć dług publiczny o 121 mld zł, czyli o 7% PKB.

Komentarze

  • […] Ubezpieczeń Społecznych w wyniku przeniesienia aktywów z OFE, zyskał 135 mld zł, które zostanie przeznaczone na bieżące wypłaty emerytur. Dzięki takiemu […]

  • […] emerytalne pracowników i przedsiębiorców. Do wyboru jest odprowadzanie część składki do OFE i na indywidualne subkonto w ZUS, bądź też przekierowanie całej składki do […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.