< Wróć

Komu przysługuje 26 dni urlopu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Urlop wypoczynkowy odznacza się tym, że jest nieprzerwany, coroczny oraz płatny. To charakterystyczne dla niego cechy. Służy on regeneracji sił pracownika, dla którego jest to uprawnienie osobiste (to znaczy, że nie może go przenieść na inną osobę bądź się go zrzec).

Aspekty prawne

Urlop wypoczynkowy jest udzielany pracownikowi na pisemny wniosek, który musi spełniać wymogi formalne. Prawo dopuszcza sytuacje, kiedy pracodawca może nie zgodzić się na udzielenie pracownikowi urlopu bądź odwołać go z niego. O ostatecznym terminie urlopu zawsze decyduje pracodawca. Koniecznie należy pamiętać o tym, że urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego – błędne jest zatem przekonanie o tym, iż pracodawca nie może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie. Pracownik musi mieć świadomość tego, że rozpoczęcie urlopu bez zgody pracodawcy stanowi poważne naruszenie praw pracowniczych, co może skutkować daleko idącymi konsekwencjami.

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego?

Urlopy wypoczynkowe dzieli się na podstawowe i dodatkowe. W podstawowym wymiarze urlop wypoczynkowy wynosi: 20 dni dla pracowników o stażu pracy krótszym niż 10 lat i 26 dni dla pracowników o stażu pracy wynoszącym więcej niż 10 lat. Należy zwrócić uwagę na to, co dokładnie składa się na ogólny staż pracy. Po pierwsze – są to okresy zatrudnienia u różnych pracodawców. Po drugie – do stażu pracy wliczane są okresy nauki. W tym drugim przypadku znaczenie ma to jaką szkołę ukończył pracownik – od tego uzależniona jest liczba lat wliczanych na poczet stażu pracy. Dla absolwentów: szkół wyższych jest to 8 lat, szkół policealnych – 6 lat, średnich szkół zawodowych – 5 lat średnich szkół ogólnokształcących – 4 lata, , zasadniczych szkół zawodowych – 3 lata. Okresów nauki nie wolno sumować – zawsze bierze się pod uwagę ten korzystniejszy dla pracownika. Osoba podejmująca pracę po raz pierwszy nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x