< Wróć

ZUS nie podważy umowy o pracę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do niedawna kwestionował umowy o pracę polskich przedsiębiorców, którzy zatrudniani byli za granicą na symboliczną płacę. Postrzegał je jako umowy fikcyjne, których celem było wyłącznie uniknięcie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce, które mogą być znacznie wyższe od składek zagranicznych. ZUS nie może już jednak odrzucać czy poddawać w wątpliwość prawdziwości umów o pracę tego typu.

Wskazuje na to orzeczenie Sądu Najwyższego. Orzekł on, że ZUS nie może kwestionować etatów, na których polscy przedsiębiorcy są zatrudniani na Słowacji, nawet wówczas, gdy ich umowa o pracę zakłada wypłatę pensji w wysokości kilkunastu euro miesięcznie.

Wyrok ten jest bardzo korzystny dla polskich przedsiębiorców, przed którymi otwiera się furtka prawna umożliwiająca unikanie opłacania zobowiązań wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Oszczędności mogą sięgać do ponad 1 tys. zł. Już teraz pojawiają się na rynku firmy, które pomagają polskim przedsiębiorcom w „korzystnym” zatrudnianiu się na Słowacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x