< Wróć

O co właściwie walczą związkowcy?

Ratings forO co właściwie walczą związkowcy?

Związki zawodowe założyły w Warszawie własne miasteczko i protestują przed zmianami w Kodeksie Pracy zaserwowanymi wszystkim pracownikom w Polsce przez rząd Donalda Tuska. Niemniej jednak, przeciętny obywatel nie wie, o co ten cały hałas i jakie są właściwie postulaty związkowców? Co budzi w nich tak ogromną frustrację?

Już w lipcu 2013 roku podczas obrad w Komisji Trójstronnej, związkowcy ponieśli zdecydowaną porażkę, ponieważ żaden z ich postulatów nie spotkał się z akceptacją strony rządowej i organizacji pracodawców. Punktem zapalnym stały się rozmowy na temat podwyższenia płacy minimalnej. Związkowcy wychodzą dziś na ulice Warszawy, aby walczyć o swoje prawa. Główną i oficjalną przyczyną protestów są zmiany prawie pracy, wprowadzające elastyczny czas pracy.

Oznacza on, że pracodawca będzie mógł swobodnie organizować czas pracy pracowników, nie płacąc im za nadgodziny, a oddając dni wolne za pracę ponad wymiar 8 godzin na dobę, w ciągu 12 miesięcy roku kalendarzowego. Związkowcy głoszą, że prawa pracowników nie są respektowane w Polsce, a zmiany Kodeksie Pracy są wprowadzane przez rząd bez konsultacji ze związkami zawodowymi.

Sporny jest też wydłużony wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn oraz wzrost płacy minimalnej o zaledwie 80 zł brutto. Związkowcy chcą poszanowania praw pracowników i nie wprowadzania zmian, które dadzą w zasadzie dowolność kształtowania zatrudnienia dla polskich pracodawców.

Komentarze

  • […] podaje, że nowe przepisy będą musiały odnosić się do kontrowersyjnej kwestii dostępu związkowców pracujących na własny rachunek do przywileju ochrony przed rozwiązaniem […]

  • […] Komisji Trójstronnej w kluczowych dla nich sprawach. Komisja nie działa obecnie tak, jak powinna. Związki zawodowe zdaniem przedstawicieli resortu pracy, są wąskimi grupami interesu, a pogodzenie ich ze sobą nie […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.