< Wróć

Podwyżka składki zdrowotnej?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Minister Gospodarki, Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonuje, że konieczne jest podniesienie składki zdrowotnej przedsiębiorców. Niewykluczone, że podwyżka składki objęłaby jednak nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale również pracowników.

Obecnie osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają składkę w wysokości 261 zł na ubezpieczenie zdrowotne, naliczaną od przeciętnego wynagrodzenia. Pracownicy zaś opłacają składkę w wysokości 9% podstawy wymiaru wynagrodzenia, a odliczeniu od podatku dochodowego podlega 7,75% tejże składki.

Dla przedsiębiorców składka zdrowotna miałaby być podwyższana co roku o kilka procent, bez względu na wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dla samych pracowników składka zdrowotna mogłaby wzrosnąć nawet do poziomu 13% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Minister Gospodarki przekonuje, że wzrost składki zdrowotnej jest konieczny, z uwagi na niedofinansowanie państwowego sektora medycznego. Daje on alternatywę – albo podwyższmy składkę zdrowotną, albo wprowadzimy w Polsce częściowe opłaty za niektóre, dotychczas darmowe usługi medyczne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x